O Autorce

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Dlaczego stopy są dla nas ważne?

Leonardo da Vinci nazwał stopę cudem techniki i dziełem sztuki. 

Niewiele osób przywiązuje wagę do stanu swoich stóp, a przecież przez całe życie narażone są one na liczne urazy.

Stopa jest niezwykłym mechanizmem, nazywana jest "drugim sercem".

Refleksologia uznaje rolę, jaką stopy odgrywają w utrzymaniu organizmu w zdrowiu oraz w procesie leczenia.

Poważne dolegliwości zdrowotne związane są właśnie z zaburzeniami stanu stóp, które powodują dolegliwości organów znajdujących się głęboko w ciele,bóle głowy,pleców,zaburzenia fiz. i psychiczne. Stopy i dłonie składają się z takiej samej liczby kości - łącznie stanowią one połowę liczby kości całego ciała.

Jeżeli będziemy dbać o swoje stopy, one będą dbały o nas.

Stopy niosą nas przez całe życie, właśnie na nich umiejscowione są receptory, których uciskanie i masaż dają wyjątkową skuteczność. Pamiętajmy, że między naszą kondycją, a stanem stóp istnieje ścisły związek. Obolałe, przemęczone,opuchnięte,piekące,odciski,modzele,nachodzące na siebie palce, jedna lub obie stopy uciekające na zewnątrz lub do wewnątrz - to sygnały nieprawidłowości wewnątrz organizmu lub odwrotnie,mogą być przyczyną zaburzeń.
Potraktujmy stopę jako fundament,podstawę, odpowiada ona za prawidłową postawę i kontakt człowieka z podłożem.Odstępstwa od prawidłowego stanu powodują przesunięcie środka ciężkości ciała, a gdy to nastąpi, inne części ciała dążą do wyrównania tego typu nieprawidłowości - pojawiają się bóle kolan, nóg,łydek,kręgosłupa.
Deformacje stóp powodują blokady przepływu energii, pojawiają się na punktach reflektorycznych i meridianach,dając refleksologowi wskazówki dotyczące istoty problemu.

Stopa jest jak lustro,odzwierciedla stan zdrowia człowieka.


Jest dla nas bardzo ważna, niemalże jak serce, choć może to wydawać się dziwne, ale jeśli chcemy mieć zdrowe serce i prawidłowe krążenie, stopy nasze muszą być w dobrej kondycji.Trzeba postawić na aktywność i ruch, lecz nie przesadzony,a naturalny,systematyczny np.yoga,tai-chi,qi qong,spacerowanie,umiarkowany,niezbyt mocno obciążający stopy,fitness


W jaki sposób dbać o stopy?

Ludzkie stopy w ciągu całego życia, które przeciętnie trwa 70lat, pokonują ok.133 000 km tj.prawie 2,5 długości równika, czyli 1600 km rocznie.

Nieodpowiednio dobrane obuwie jest na pierwszym miejscu naszej listy niewłaściwego dbania o stopy - buty na wysokich obcasach przenoszą ciężar ciała na poduszkę stopy.

Trudno z nich zrezygnować, starajmy się zakładać je tylko okazjonalnie; zmieniać na obcasy średnie do 6 cm i niskie.


Ciasne obuwie, ze zbyt wąskimi noskami,na wysokich obcasach,powoduje kurcze i przykurcze palców i...łydek,co nieuchronnie prowadzi do powstawania żylaków oraz licznych komplikacji w organizmie. Jak najczęściej poruszajmy palcami, rozciągajmy je, wyginajmy,masujmy - to zapobiega zesztywnieniu ciała i stóp, żylakom, nawet osłabieniu słuchu i wzroku.

Receptory oczu i uszu znajdują się pod powierzchnią palców. Podaję kilka prostych ćwiczeń,które wywierają dobroczynny wpływ na stopy. Można je wykonywać w dowolnej chwili,zarówno w domu jak i w pracy.

1.Obracaj stopę na zewnątrz i do wewnątrz,aby zachować jej gibkość.
2.Podnoś palcami plastikowe lub kamienne kulki (kamyki), aby rozluźnić więzadła i ścięgna.
3.Stań płasko stopami na podłożu i zginaj palce do spodu,aby wzmacniać ich sklepienie.

Jednym z najlepszych i najprostszych ćwiczeń jest spacerowanie - chodź boso tak często jak to tylko możliwe; naturalny masaż stóp jest jego najlepszą formą.

Myj dokładnie stopy i starannie je wycieraj, zwłaszcza między palcami; regularne mycie i dokładne osuszanie zapobiega powstawaniu pęknięć.

Przycinaj paznokcie prosto.

Nie chodź w butach przez cały czas; "wietrz" stopy.

Stosuj kremy, aby skóra była miękka i elastyczna; używaj talku,który absorbuje wilgoć,zabezpiecza przed infekcją i przykrym zapachem. 


Wybieraj preparaty bezzapachowe,naturalne, a nie perfumowane. Oliwka pobudza krążenie, a olejki do aromaterapii szybko wnikają w skórę.Kremy ziołowe mają właściwości lecznicze.

Pumeks i krem pomoże zmiękczyć i usunie stwardniałe miejsca.
Unikaj stosowania chemicznych aerozoli,ponieważ zamykają pory i hamują wydzielniczą czynność gruczołów potowych, co nie jest korzystne dla organizmu.Nadmierne pocenie nie powinno być ignorowane,gdyż świadczy o występowaniu zaburzeń.

Koniecznie pozbądź się odcisków,nagniotków,brodawek,czy grzybicy międzypalcowej. W przypadku uporczywych dolegliwości trzeba zasięgnąć rady lekarza-podologa.


Korzystaj z przyrządów do masaży stóp (drewniane wałki, kamienne kulki) stymulują przepływ chłonki, pobudzają krążenie,relaksują i tonizują stopy, ale powinny być stosowane z umiarem. Masaż wałkiem nie powinien trwać dłużej niż 10 minut, aby nie nastąpiła nadmierna stymulacja.


Jutro "Jak zapobiegać żylakom w nogach?"...

3 komentarze:

  1. Stopy noszą cały nasz ciężar przez całe życie. Często są ściskane w zbyt wąskim obuwiu lub przeciążane w butach na wysokim obcasie. Ból stóp nie jest zjawiskiem naturalnym – nasze stopy potrzebują odpowiedniego wsparcia! Dynamiczne wkładki ortopedyczne FootWave w odróżnieniu od innych wkładek zapewniają korekcję biomechaniczną w każdej fazie cyklu chodu. Każda stopa potrzebuje wkładek��!

    OdpowiedzUsuń
  2. Totalnie zapomniałem o linku
    https://pl.footwave.com

    OdpowiedzUsuń
  3. No tak. Stopy są bardzo, ale to bardzo ważne, bo noszą ciężar całego ciała. Na szczęście są np wkładki Promagnetin cena, których nie jest wygórowana, a naprawdę te wkładki pomagają.

    OdpowiedzUsuń