O Autorce

środa, 22 stycznia 2014

Zapomniane panaceum - lek długowieczności.

Moje rady, z punktu widzenia refleksologa, oparte przede wszystkim na medycynie naturalnej, możemy potraktować jako zasady profilaktyki zdrowia.


Naszym motto niechaj będzie stara prawda, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Pomimo olbrzymiego postępu nauki, nie odkryliśmy jeszcze wszystkich tajemnic naszego organizmu.Jedno jest pewne, nigdy nie choruje jeden organ, ale zawsze cały organizm.
Dzięki takiemu podejściu do organizmu człowieka medycyna naturalna leczy przyczyny chorób i dolegliwości, a nie ich skutki i objawy.

We współczesnej medycynie mamy podział na bardzo wąskie specjalizacje, stąd wielu lekarzy nie bierze zupełnie pod uwagę, ze człowiek stanowi integralną całość i takie powinno być podejście do leczenia.
Specjalistyczne podejście do leczenia, choć w wielu przypadkach niezbędne i skuteczne, może przynosić także negatywne skutki dla chorych, ponieważ leczenie jednego chorego organu środkami chemicznymi, powodującymi wiele skutków ubocznych, niszczy  inne organy.

Koszty opieki zdrowotnej wzrastają, gdyż nowoczesne leki i urządzenia diagnostyczne są coraz droższe. W tej sytuacji o swoim zdrowiu pomyślmy sami, nie oglądając się na innych.

Chińskie przysłowie mówi: "Nie ważne czy kot jest czarny czy biały,ważne,aby dobrze łowił myszy." Nie rezygnując z fachowej opieki lekarskiej, spróbujmy zastosować również naturalne metody,znane od setek,a nawet tysięcy lat,m.in.ziołolecznictwo, apiterapię, akupresurę ...

W zasięgu ręki mamy cudowne leki, które dała nam natura. Jednym z takich zapomnianych środków są Zioła szwedzkie.
W XIX w. szwedzcy lekarze Claus Samst i Urban Hjarne odnaleźli stary, zapomniany manuskrypt z recepturą ziół.Od odkrywców zioła te noszą nazwę "zioła szwedzkie". Doktor Samst, stosując zioła, dożył 104 lat, a przyczyną jego śmierci był upadek z konia.Sędziwego wieku dożyli też jego rodzice i dziadkowie.
W czasach współczesnych, tuż po II wojnie światowej, zioła szwedzkie rozpowszechniła austriacka zielarka Maria Treben. W książce pt."Apteka Pana Boga" znajdziemy wiele praktycznych zaleceń.
Opisuje przypadki,które wyleczyła,zalecając picie ziół lub robienie z nich okładów.

Uwaga!
Przed położeniem okładu należy posmarować chore miejsce i okolice olejem, najlepiej żywokostowym, smalcem lub maścią nagietkową, położyć watkę zamoczoną w ziołach,( przed pobrudzeniem można zabezpieczyć folią,jeśli nie mamy skłonności alergicznych) potem owinąć i pozostawić na 2-4 godz.,można na całą noc. Miejsce po okładzie pokryć pudrem dla dzieci.
Trzeba koniecznie pamiętać o natłuszczeniu skóry przed przyłożeniem okładu!!
W przypadku wrażliwej skóry i podrażnień, należy przykładać okłady na krótszy czas lub na pewien czas przerwać ich stosowanie.Podrażnione miejsce posmarować maścią nagietkową.
Podobnie przed włożeniem do ucha watki, zanurzonej w ziołach , miejsce najpierw należy posmarować olejem lub wpuścić do jego środka 2-3 krople.
Zażywanie ziół szwedzkich zalecane jest niezależnie od pory roku, rodzaju choroby, wieku. Stosować może je każdy, za wyjątkiem osób, które mogą być uczulone na któryś ze składników tej mieszanki. Zioła mają tak szerokie zastosowanie zdrowotne, że można je nazwać remedium na wszystkie choroby.

Oryginalne zioła szwedzkie są przygotowywane w/g Starego Rękopisu.
Pozytywne rezultaty leczenia,o których pisze Maria Treben,zostały osiągnięte dzięki zastosowaniu "małych ziół szwedzkich".

W skład mieszanki wchodzi 11 ziół:0,2 g szafranu
5 g mirry
10 g kamfory (powinna być użyta tylko naturalna kamfora)
10 g korzeni kurkumy
5 g korzeni dziewięćsiłu
10 g teriaku
10 g senesu
10 g korzeni rabarbaru
10 g manny
10 g korzeni arcydzięgla
10 g aloesu (zamiast aloesu można zastosować także korzeń goryczki lub sproszkowany piołun)Dzięki tej mieszance ziół przygotujesz samodzielnie nalewkę leczniczą. Leczy ona niezliczoną ilość schorzeń. Stosować można ją od wewnątrz jak i na zewnątrz.
Zioła zalać 1,5 litra 38%-40% alkoholu, żytniówki lub dobrej wódki owocowej w 2-litrowej butelce z szeroką szyjką. Odstawić na 14 dni w słoneczne miejsce lub w pobliżu pieca. Nalewkę należy codziennie wstrząsać, również przed przecedzeniem części do małej butelki i przed użyciem. 
Pozostała część ziół zalanych wódką może być przechowywana przez dowolny okres.Otrzymanym płynem wypełnia się małe butelki i przechowuje w chłodzie dobrze zamknięte. Eliksir ten można przechowywać przez wiele lat.
Im dłużej stoi, tym jest skuteczniejszy.

Gotowe preparaty i suche mieszanki ziół są produkowane przede wszystkim w Austrii. U nas można je kupić bez trudu w aptekach i sklepach zielarsko-medycznych.
Stosowanie:
Profilaktycznie pijemy łyżeczkę ziół rano i wieczorem, rozcieńczone wodą lub herbatą .
W przypadku poważniejszych chorób pijemy 2-3 łyżki stołowe w sposób następujący:
- łyżkę ziół rozcieńczamy w 1/2 szklanki herbaty ziołowej i połowę pijemy 1/2 godz. przed posiłkiem ,drugą połowę - 1/2 godz.po posiłku.

 Na co pomogą zioła szwedzkie?   " Porady dr J.Górnickiej" na podstawie opracowania Marii Treben.

 1. Zwilżona w ziołach ściereczka,często przykładana na czubek głowy działa skutecznie na zawroty i bóle głowy.
 2. Okład z gazy zamoczonej w ziołach, położony na posmarowane tłuszczem powieki,wzmacnia słaby wzrok,poprawia widzenie,likwiduje zapalenie i zaczerwienienie oczu. Zapobiega jaskrze. Przy odwarstwieniu siatkówki,krwawieniu do siatkówki - okłady należy kłaść codziennie na 1 godzinę, na zamknięte oczy.
 3. Smarowanie ziołami leczy krosty i wypryski na skórze.
 4. Płukanie ust rozcieńczonej wodą łyżki ziół uśmierza ból zęba.
 5. Przy bólach gardła i zapaleniu migdałków ustąpią gorączka i dolegliwości po wpuszczeniu do ust rano i wieczorem kilku kropli ziół: mieszając krople ze śliną,płuczemy jamę ustną,po czym tą mieszankę połykamy.
 6. Przy dolegliwościach żołądka lub kolce wypijamy powoli łyżkę ziół.
 7. Przy wzdęciach,dolegliwościach przewodu pokarmowego,jelit, zaparciu,bólach woreczka żółciowego pijemy codziennie rano i wieczorem łyżeczkę ziół. Na noc przykładamy okład z ziół na chore miejsce.
 8. Zażywanie przez 8 tygodni rano i wieczorem po łyżce ziół leczy puchlinę wodną.
 9. Bóle ucha,szumy w uszach ustąpią,jeśli do ucha włożymy watkę zamoczoną w ziołach.
10. Zażywanie rano i wieczorem po łyżce ziół 14 dni przed porodem,sprawia,że jest lżejszy.
11. Przy zastoju pokarmu i zapaleniu piersi pomocny okład z ziół.
12. Przy oparzeniach posmarowanie natychmiast chorych miejsc zapobiegnie powstaniu bolesnych pęcherzy.Jeśli pęcherze już są, zioła przyspieszą gojenie.
13. Picie rano i wieczorem po łyżce oraz okłady na chore miejsca łagodzą dolegliwości reumatyczne.
14. Okład pomocny na odmrożone miejsca.
15. Smarowanie przez 3 dni lub mały okład na odciski,sprawiają,że miękną i łatwo je usunąć po pewnym czasie.
16. Przy bezsenności łyżka ziół na noc oraz okład z nich na serce.
17. W czasie przeziębienia lub grypy pijemy po łyżeczce ziół, a ponadto wąchamy z otwartymi ustami (szybka poprawa).
18.Picie kropli leczy trzustkę,wspomaga leczyć cukrzycę (nie wolno jednak rezygnować z wizyty u lekarza).
19. Smarowanie kroplami leczy znamiona, brodawki, plamy, nadmierny łojotok.
20. Przy zakrzepicy i zapaleniu żył, chore miejsca smarujemy najpierw maścią nagietkową, a potem kładziemy okład z ziół.

21. Zapalenie opon mózgowych,zranienia głowy z powodu upadku lub uderzenia, jąkanie  i  zaburzenia mowy - okłady na potylicę.Ciężkie schorzenia konieczna porada lekarza.

22. Zapalenie kaletki maziowej - okłady z ziół .
Przy wszystkich ciężkich schorzeniach należy przedtem poradzić się lekarza.

23. Katar sienny - codziennie 2-4 szklanek herbatki z pokrzywy z 3 łyżeczkami ziół szwedzkich.

24. W okresie grypy - dziennie 1 łyżeczkę do herbaty, a czasami 1 łyżkę stołową nalewki z  niewielką ilością letniej wody. Zabezpiecza to przed grypą.

25. Gdy nagle pojawi się katar (i znużenie,,uczucie rozbicia,ucisk w okolicy czoła i żołądka) należy jedynie trzymać przy nosie wacik zwilżony ziołami i jednocześnie głęboko oddychać.

26. Silne przeziębienie, zaatakowane oskrzela - wdycha się krople otwartymi ustami.Uzyskuje się szybką poprawę.


Kuracja z ziół wg receptury Marii Treben zalecana jest o każdej porze roku - wiosną oczyszcza organizm z pozostałości zgromadzonej zimą tkanki tłuszczowej, natomiast jesienią stymuluje funkcjonowanie układu odpornościowego zabezpieczając tym samym organizm przed możliwymi infekcjami.
W Starym Rękopisie, znajdziecie dużo więcej zaleceń na poważne i mniejsze dolegliwości.


Ostatni punkt Starego Rękopisu mówi:


 Kto zażywa krople codziennie rano i wieczorem nie potrzebuje żadnych innych lekarstw, ponieważ zioła szwedzkie wzmacniają cały organizm, „odświeżają nerwy i krew”, usuwają drżenie rąk i nóg. Mówiąc krótko, zapobiegają wszystkim chorobom. Ciało jest prężne, a twarz młodzieńcza i piękna.


1 komentarz:

  1. Bardzo długo męczyłam się z alergią, objawami był m.in. katar sienny. Z pewnością spróbuję takiej mieszanki ziół. Zainteresowanym tematyką alergii polecam stronkę http://www.alergiczne.info/testy-euroline. Wiele ciekawych informacji można znaleźć :)

    OdpowiedzUsuń