O Autorce

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Co nam grozi, gdy farbujemy włosy i jak to zrobić bezpieczniej...

"Piękno za cenę cierpienia" - tak Joanna Evans opisuje związek między farbowaniem włosów, a zagrażającymi życiu reakcjami alergicznymi, nowotworami i chorobami wątroby. (Źródło:zobacz koniec postu). 





Tradycyjne farby do włosów zawierają całą gamę chemicznego paskudztwa, również te najbardziej niepokojące, szkodliwe:

- diaminobenzeny np.PPD (nowotwory, alergie kontaktowe i krzyżowe
- resorcynę, w niektórych również amoniak (alergeny)
- 4-amino-2-hydroksytoulen
- p-aminofenol (substancja chemiczna powodująca nowotwór pęcherza i uszkodzenia wątroby)
- tolueno -2,5-diaminę (PTD), tę badacze z EWG sklasyfikowali jako "substancję o wysokim zagrożeniu" w swojej bazie Skin Deep Database, podobna w działaniu do PPD
- konserwanty (parabeny)
- M-aminofenol
Jak widać sporo tego, mają w tym udział również takie firmy jak, Garnier, L,Oreal, Schwarzkopf.


Głównym winowajcą alergii na farby do włosów jest PPD, obecne w ponad 2/3 wszystkich farb dostępnych na rynku (British Medical Journal).

Alergiczna reakcja na koloryzacje. Oryginalny artykul: http://www.belgraviacentre.com/blog/hair-dye-and-hair-loss-are-they-linked-2/

Z każdym rokiem zwiększa się liczba kobiet farbujących włosy, również bardzo młodych oraz tych, które zgłaszają alergie na substancje chemiczne, głównie chodzi o PPD czy podobny zamiennik PTD.
Np. w Danii zidentyfikowano 55 przypadków ciężkiego kontaktowego zapalenia skóry wywołanego farbowaniem włosów, z silnym obrzękiem twarzy, głowy i uszu.
Naukowcy doszli do wniosku, że PPD,PTD w farbach do włosów "stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia populacji".

PPD może odkładać się w skórze przez lata. Powoduje też tzw. uczulenie krzyżowe, co oznacza,że jeśli ktoś już zareagował na tą substancję, może się również uczulić na podobne związki w innych aniżeli dotąd używanych farbach do włosów, na barwniki włókiennicze, spożywcze, medyczne, na tusze, na konserwanty (parabeny) i na niektóre leki np.sulfonamidy, benzokaine,prokaine.
Alergia na PPD jest problemem, gdyż trwa przez całe życie.


PPD para-fenylenodiamina w Polsce nazywana sztuczną henną, ktorą znależć można praktycznie we wszystkich produktach do trwałej koloryzacji wlosów ( również w tatuażach tymczasowych typu "czarna henna"), jest dobrze znanym alergenem kontaktowym - został wybrany alergenem roku przez American Contact Dermatitis Socjety w 2006 roku i stał się tematem licznych przerażających opowieści dotyczących farbowania włosów, jakie pojawiły się ostatnio w mediach, włącznie z przykładami dziwnych zgonów. Nawet stosunkowo małe stężenia tej substancji chemicznej mogą stanowić zagrożenie.

W krajach Unii Europejskiej i w USA stosowanie PPD w tatuażach jest nielegalne, ponieważ substancja ta nie jest dopuszczona do bezpośredniej aplikacji na skórę.

http://www.manchestereveningnews.co.uk/news/greater-manchester-news/womans-hair-dye-horror-916577
Mimo to jest uważana za bezpieczną w farbach do włosów, choć większość farb wchodzi w kontakt ze skórą głowy, czoła i wokół uszu.

Reakcje alergiczne nie są jedynym zagrożeniem związanym z farbowaniem włosów.

PPD jest też możliwym mutagenem ( potrafi modyfikować DNA ), a także karcynogenem ( może powodować nowotwory ).
Udowodniono związek z nowotworami: piersi, jajników, ( u fryzjerów - płuc,krtani) oraz z grupy tych rzadszych,jak chłoniak nieziarniczy.

Niepokojące doniesienia naukowców zmuszają branżę kosmetyczną do reakcji.
Ale nie zakładajcie,że napisy "naturalny, "ziołowy" czy "organiczny"oznacza nieszkodliwy, bo w wielu z tych produktów, również w tradycyjnych markach, nadal są toksyczne substancje chemiczne,np.PPD zastąpiono podobnym związkiem o nazwie PTD.


Jeśli narażenie się na nowotwory nie wystarczą do zrażenia się do farbowania włosów, to posłuchajcie tego: badania wskazują,że farbowanie może zwiększać o 40%, ryzyko rozwoju postępującej i śmiertelnej choroby wątroby.

A to kilka uwag do bezpieczniejszej koloryzacji włosów:




1. Zawsze wykonaj próbę skórną, nawet jeśli wcześniej używałaś/eś tej samej farby.
   Również mężczyźni, którzy korzystają z farb są bardziej narażeni na chłoniaka, białaczki czy 
   szpiczaka mnogiego. Pamiętajcie jednak,że nawet próba nie daje 100% pewności.

2. Wybieraj bezpieczniejsze produkty.  
  Poszukaj firm oświadczających, że nie stosują w swoich  produktach substancji chemicznych,które podejrzewa się lub co do których potwierdzono ich rakotwórcze,mutagenne działanie.Produkty te nie powodują także uszkodzeń płodu.
 Polecana jest niemiecka LOGONA - producent produktów do półtrwałej koloryzacji wolnych od  PPD,,nadtlenków,amoniaków oraz innych silnych substancji chem. dostępne online na stronie  producenta www.lovelula,com lub www.suvarna.co.uk Suvarna posiada 100%naturalne linie  produktów do koloryzacji.

3. Zawsze czytaj etykiety.
   Odwiedź bazę kosmetyków "Skin Deep"przygotowaną przez amerykańską organizację  nadzorczą EWG  www.ewg.org/skindeep, która przyznaje ocenę zagrożeń na podstawie badań, to  może pomóc określić,od których produktów lepiej trzymać się z daleka.

4.Nie farbuj włosów zbyt często.
  Jeśli używasz farb z substancjami chemicznymi, nie trzymaj mieszanki koloryzującej na  włosach dłużej aniżeli wymagany minimalny okres czasu.

5. Nakładaj farbę na włosy, a nie na skórę głowy.
  Rozważ pasemka lub refleksy jako bezpieczniejszą alternatywę dla koloryzacji całości włosów
  ( kontakt ze skórą głowy).



6.Przykłady produktów wolnych od chemii, w 100% naturalne:
- Logona HerbalHair Color Powder
- Aubrey Organics Color Me Natural Permanent Hair Color
- Palette by NatureAll Natural PermanentHair Color
- Sante 100% Herbal Hair Color

Źródło:
Artykuł Joanny Evans, czasopismo z licencją angielską (What doctors don't tell you) "O czym lekarze ci nie powiedzą", w oparciu o bogatą bibliografię.

Miliony kobiet na całym świecie farbuje włosy, dołączają coraz to młodsze,już w wieku 12-15 lat.
Wzrasta liczba zachorowań na raka, również na te z z grupy rzadszych.Naukowcy biją na alarm, a firmy kosmetyczne pod ich naciskiem,stosują podobne zamienniki i poszerzają listę kolorystycznej oferty,mając na uwadze swoje zyski, nie licząc się ze zdrowiem klientów.

O to musimy zadbać same!



3 komentarze:

  1. Koniecznie zerknij na stronę alergiczne.info - tam znajdziesz wszelkie informacje na temat tego, jak działają testy na alergie pokarmowe oraz na temat tego, gdzie takie testy można przeprowadzić. Naprawdę polecam, uważam, że warto! To solidna marka, której nie wolno bagatelizować!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mogą się też pojawić problemy ze strony oczu, poczytajcie sobie o tym http://dbamooczy.pl/alergia-oczu/ . Niestety doczekaliśmy się czasów, kiedy alergia można pojawić się w każdym wieku niezależnie od sytuacji, więc trzeba wiedzieć co w takiej sytuacji robić

    OdpowiedzUsuń