O Autorce

wtorek, 11 lutego 2014

Na urazy - Homeopatia

Na wszelkie urazy o których pisałam w poprzednim poście, chciałabym polecić łagodne, łatwe w stosowaniu i bezpieczne, leki homeopatyczne.
Ich największą zaletą jest to, iż nie mają skutków ubocznych i są łatwo dostępne.

http://www.worldlux.pl/Mozdzierz-Kuchenprofi,ebhbd,dfa,a.jpg


Homeopatia z greckiego "homois"-podobny "pathos" cierpienie, jest skuteczna i coraz popularniejsza, dlaczego nie mielibyśmy z niej korzystać. Jest pomocna w niemal wszystkich dolegliwościach dających objawy. Wyjątek stanowią zwichnięcia, kłopoty z kręgosłupem, poważne obrażenia, niektóre spośród chorób nieuleczalnych.

Kurację homeopatyczną można bezpiecznie łączyć z leczeniem tradycyjnym, ale możliwa jest również sytuacja odwrotna. Tradycyjne leki mogą jednak neutralizować działanie środków homeopatycznych, szczególnie leki i preparaty zawierające kamforę i eukaliptus.

Weźcie pod uwagę,że w homeopatii liczy się indywidualny zespół objawów, przedmiotem uwagi jest chory człowiek, nie choroba,co znaczy,ze powinniśmy dobrać lek dokładnie do stanu zdrowia i samopoczucia, na daną chwilę.

Homeopatia traktuje zdrowie w sposób całościowy,ważne jest zarówno zdrowie fizyczne jak i psychiczne,kładzie nacisk na potrzebę wykorzystania naturalnej zdolności organizmu do odzyskiwania zdrowia. 

Siniaki i stłuczenia

Pierwszą czynnością jest zawsze przemycie stłuczonego miejsca.

Arnica - zastosować bezpośrednio w postaci maści lub doustnie pigułki; przy silnym potłuczeniu należy użyć obu postaci leku

Hypericum lub Hypercal - siniak znajduje się w czułym miejscu,jak usta, nos,podstawa kręgosłupa lub czubek palca.
Leki te stosuje się w postaci maści lub rozcieńczonej nalewki ( 1 cz.nalewki na 10 cz. wody )
Ruta - przy silnie stłuczonej kości, np.po uderzeniu w goleń

Skaleczenia i otarcia

Calendula - przy wszelkiego rodzaju uszkodzeniach skóry, przy drobnych skaleczeniach,otwartych ranach,maść lub rozcieńczona w stosunku 1:10 nalewka (1 cz, nalewki na 10 cz. wody).

Calendula
W przypadku poważniejszych ran, oprócz maści lub nalewki oraz normalnych zabiegów pierwszej pomocy,można podawać dodatkowo doustnie w postaci pigułek

Hypericum albo Hypercal - w postaci maści lub rozcieńczonej nalewki na skaleczenia w czułych miejscach,nos,usta

Ledum palustre - maść albo rozcieńczona 1:10 nalewka 

  • rany kłute,spowodowane np.przez ukłucie gwoździem czy wbicie drzazgi,które się źle goją,są zaczerwienione i spuchnięte
  • rany,które wydają się zimne w dotyku
  • rany,przy których ulgę przynosi zimny kompres

Urazy mechaniczne oczu

Arnica - w przypadku urazu spowodowanego uderzeniem

Ledum palustre - jeśli wskutek uderzenia oko jest zimne,zaczerwienione lub nabiegłe krwią.Oko przemywa się nalewką rozcieńczoną w wodzie,kilka kropel na małą szklankę wody (przy urazach oka przed zabiegami należy umyć ręce,a do przemywania używać przegotowanej wody)

Złamania

Arnica - w przypadku wylewu podskórnego i wstrząsu

Ruta - jeśli Arnica nie pomaga na podskórny wylew

Bryonia - gdy najlżejsze poruszenie złamaną kończyną przyczynia się do rozdzierającego bólu,tak,ze chory odczuwa potrzebę do leżenia w całkowitym bezruchu

Symphytum - kiedy już złamana kość zostanie złożona,u latwi zrastanie się kości.Codziennie zażywać pigułki,przez miesiąc.Po zdjęciu gipsu można stosować zewnętrznie maść Symphytum.

Calcium phosphoricum - po zakończeniu pierwszego okresu powrotu do zdrowia,czyli mniej więcej po miesiącu, zażywa się po jednej pigułce dziennie aż do pełnego wyzdrowienia.

Krwawienie z nosa wywołane urazem

Arnica - jeżeli krwawienie jest spowodowane urazem mechanicznym lub uderzeniem
Aby powstrzymać krwawienie należy ucisnąć palcami górną część nosa na 10-15 minut lub przyłożyć zimny kompres.

Urazy stawów i ścięgien

Arnica - w pierwszej kolejności, w postaci maści lub rozcieńczonej 1:10 nalewki, na każde stłuczone i bolące miejsce

Bryonia - gdy ból nasila się przy najmniejszym ruchu i jest potrzeba przytrzymywania urażonej kończyny

Ledum palustre - kiedy  uszkodzone miejsce jest purpurowe, obrzmiałe i odczuwa się w num zimno,a jednak zimny kompres zmniejsza bolesność

Rhus toxicodendron - jeżeli ból był najsilniejszy zaraz po urazie,ale zaczął się zmniejszać w miarę poruszania kończyną,a na ból i dolegliwości pomaga ciepły,delikatny masaż i zabandażowanie

Ruta - jeżeli kość w pobliżu stawu jest stłuczona, urazy ścięgien i stawów, zwłaszcza kostek i nadgarstków, naciągnięte sforsowane mięśnie.
Działa na stawy,ścięgna,chrząstki i okostną.

Ukąszenia i użądlenia,które mogą się przytrafić w terenie


W pierwszej kolejności należy przemyć ranę i usunąć żądło za pomocą pincety.
Ukąszone lub użądlone miejsce smaruje się maścią lub rozcieńczoną w proporcji 1:10 nalewką na Calenduli lub Hypercalu o działaniu antyseptycznym.

Apis mellifica - przy wystąpieniu obrzęku,pieczenia,kłucia,zaczerwienienia i jątrzenia

Arnica - jeśli oprócz ukąszenia lub użądlenia wystąpi uraz tkanek i silny ból

Cantharsis - jeżeli głównym objawem jest piekący ból
Przy podejrzeniu ukąszenia przez jadowite zwierzę albo istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej,należy jak najszybciej poszukać pomocy lekarskiej.

Ledum palustre - ukąszenia i użądlenia,które źle się goją, są zaczerwienione i obrzmiałe

Napisy na pojemnikach z lekami,jak "czytać" oznaczenia.

Warto wiedzieć co nieco na temat tzw.potencji. Do stosowania w domu najlepsze są potencje 6C i 30C, np.Arnica 6C. Co to oznacza?
Liczba na etykiecie oznacza liczbę kolejnych rozcieńczeń, litera - proporcje, w jakich zostały one dokonane.
Np.litera C oznacza,że podczas każdego etapu przygotowywania leku, czyli rozcieńczania i wstrząsania do 1 części roztworu dodano 100 części wody lub alkoholu.
Połączenie liczby i litery określa potencję leku,czyli jego moc,intensywność.
Im bardziej rozcieńczone są leki, tym silniejsze jest ich działanie.
Leki o potencji 30 i więcej,zakupimy tylko na receptę, na ogół lekarze pierwszego kontaktu nie robią problemu z jego wypisaniem, w przeciwnym razie trzeba się zwrócić do lekarza homeopaty.

Dawkowanie




W stanach ostrych i w nagłych wypadkach można przyjmować pigułkę co godzinę lub nawet co 15 minut. W homeopatii nie ma problemu przedawkowania.Jest ona całkowicie bezpieczna.
Najważniejsze jest,aby wziąć lek jak najszybciej,odpowiednio dobrany do objawów.
Zasada ogólna przy dolegliwościach nie wymagających szybkiej interwencji - stosuje się jeden lek i nie więcej niż jedną pigułkę na raz.
Najlepiej przyjmować pigułkę na "czysty język" czyli nic nie jeść ani nie pić w ciągu 15 minut przed i 15 minut po zażyciu leku.Nie należy także myć zębów.
Pigułkę ssać 30 sekund, po tym czasie można ją pogryźć i połknąć.

Jedna z podstawowych zasad homeopatii głosi - "Mniej to więcej",im wyższa jest potencja lub rozcieńczenie leku, tym silniejsze i bardziej długotrwałe jest jego oddziaływanie na organizm.Taka jest pigułka o potencji 30C,przyjmowana jeden raz dziennie.
W przypadku potencji 6C będzie zapewne konieczne częstsze przyjmowanie leku.

Uwaga!
Jeżeli nie ma pewności co do diagnozy, należy skontaktować się z lekarzem.W nagłych,poważnych wypadkach  zapewnić pomoc lekarską.

Jeśli zaciekawiła was Homeopatia i chcielibyście poznać leki na inne jeszcze dolegliwości,polecam,m.in.:
Domowy poradnik homeopatyczny - Stanisława Jędrzejczyka
Zarys homeopatii - Jerzego Łozowskiego
Homeopatia dla wszystkich - Sheili i Robina Gibsonów,ang.lekarzy

A w następnym tekście - Kąpiele ziołowe i aromaterapeutyczne.





    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz